Salam Maleikum!

„Salam Maleikum” – irańskie „dzień dobry”. Takie słowa usłyszeliśmy rano po przebudzeniu od Johna. Człowiek młody, ale za to z niesamowitą historią. Podobnie jak większość ludzi w Tabriz, pośród których wolność słowa jest zabroniona.

Przechadzając się po ulicach Tabrizu byliśmy co chwilę zaczepiani przez przechodniów pozdrowieniem Salam Maleikum. Z ich twarzy dało się odczytać chęć rozpoczęcia rozmowy, jakby od niej i od nas zależało ich istnienie. Z kilkoma osobami zamieniliśmy parę zdań, kilku natrętnych unikaliśmy. Warta była natomiast rozmowa z zupełnie przypadkowym mężczyzną, którego poznaliśmy na bazarze prosząc o przetłumaczenie zdania w stylu „ile kosztuje kilo?” Z tej rozmowy zrodziła się przechadzka po mieście połączona z oprowadzeniem po okolicy, aby po 30 minutach wsiąść do jego samochodu i dać się zabrać na wycieczkę po dalszej okolicy.

Spacerując po mieście natknęliśmy się na przewodnika opisanego w Lonely Planet. Jest to osoba w wieku około 60 lat mówiąca biegle w ośmiu językach, w tym po Polsku. Byliśmy zaskoczeni widząc Irańczyka mówiącego do nas w naszym ojczystym języku. Miłe. Ta osoba zabrała nas do swojego biura, gdzie chwilę odpoczęliśmy przed palącym słońcem, po czym zaprowadziła nas do kantoru oferującego dobry kurs. Już w pierwszej chwili pojawiła się w naszych głowach myśl: „To jest przewodnik, weźmie od nas pieniądze!”. Byliśmy jednak w błędzie. Nie wziął od nas ani grosza, dając na drogę szeroki od ucha do ucha uśmiech.

Kolejna przypadkowa osoba zamówiła nam na swój koszt taksówkę. Chcieliśmy się odwdzięczyć, jednak nie było jak.

To niesamowite, jak ludzie są pomocni. Nieważne gdzie byliśmy, zawsze znaleźliśmy pomocną dłoń. Wystarczyło rozpocząć rozmowę poprzez „Salam Maleikum”, a zakończyć na „Mamnun”.

Sample-0287

Sample-0307

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s