Święte miejsce islamu

Mashhad – miasto w północno – wschodnim Iranie, drugie co do wielkości miasto tego kraju. Jest również jednym z najświętszych miejsc dla szyitów.

Miasto zostało założone w 823, a jego nazwa pochodzi od mashhad-e-reza, czyli „miejsce męczeństwa”, co odnosi się do śmierci imama Rezy – ósmego imama szyitów. Przed jego śmiercią była to mała wioska o nazwie Sanabad. Najpierw zbudowano w tym miejscu świątynkę, wokół której zaczęło powstawać miasto.

Mashhad jest też miejscem pielgrzymek. Mówi się, że bogaci wybierają się do Mekki, a ubodzy do Meszhedu. My wybraliśmy Mashhad.

Miejsce to przyciąga turystów nie tylko ze względu na jego świętość. Jest tutaj także bardzo ładnie, wszystko zdobione jest drobnymi mozaikami w kolorze niebieskim, co zrobiło na nas piorunujące wrażenie. To niesamowite, jak ludzie czczący swoją wiarę potrafią się postarać o wygląd swojej świątyni. Niestety nie obyło się także bez minusów, które poniekąd nas dyskwalifikowały. Dotyczyło to wejścia do całego kompleksu świątynnego (był piątek, więc dzień święty dla muzułmanów), jak i wejścia do głównego grobu, który stanowił swoistą „wisienkę na torcie”.

Razem z nami w kolejce do wejścia stała grupa 4 osób – Niemców – którzy byli w drodze dookoła świata na rowerach. Razem z nimi zaczęliśmy negocjować, aby nas wpuszczono. Po 30 minutach ostrej wymiany zdań w końcu się udało. Nie wiem jakim cudem dostaliśmy dodatkowo przewodnika, który oprowadzał nas gdzie tylko się dało. Zabronił natomiast wejścia do głównego grobu. Ale i na to znalazł się sposób – gdy nasz host się o tym dowiedział to poprosił nas o założenie klasycznych ubrań, abyśmy byli jak najbardziej podobni do arabów. Też tak zrobiliśmy. Wieczorny wypad na miasto zakończył się sukcesem – udało się wejść do miejsca spoczynku imama Rezy.

A co najlepsze, nie można było robić zdjęć aparatem. Telefonem już tak…

Sample-0480

Sample-0481

Sample-0482

Sample-0485

Sample-0490

Sample-0491

Sample-0496

Sample-0500

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s